eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila v srpnu 2019. Byl tak učiněn další krok ke zvýšení kvality studia a prestiže instituce.
Registrovaný účastník může používat tuto bezdrátovou síť (kdekoliv je dostupná) pomocí jednoho uživatelského účtu. Správu účtu provádí domovská (zřizující) organizace.
Použití roamingu je jednoduché, řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam k dispozici. Podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu. Odtud také akronym: education roaming.
Služba je pro všechny účastníky zdarma.
Nastavení uživatelských zařízení pro připojení k eduroamu
Pro bezpečné připojení k eduroamu nestačí jen zadat jméno a heslo. Musíte si nastavit i kontrolu certifikátů, nejsnazší je to učinit pomocí eduroam CAT, viz dokumentace na eduroam.cz.
Pro ruční nastavení budete potřebovat následující informace:
- název sítě (SSID): eduroam
- protokol připojení: 802.1x
- zabezpečení a šifrování: WPA2/AES
- ověřování: PEAP (alternativně TTLS)
- vnitřní autentizační protokol: MS-CHAPv2
- jméno RADIUS serveru: radius.www.teleinformatika.eu
- vlastní certifikační autorita TELELEINFORMATIKA-CA1, kořenový certifikát ke stažení zde: TELELEINFORMATIKA-CA1
- IP adresa je přidělována automaticky prostřednictvím protokolu DHCP
Pokryté prostory
eduroam je vysílán ve všech prostorách školy, s výjimkou školní jídelny a tělocvičny. Prostory domova mládeže nejsou rovněž pokryty sítí eduroam.
Filtrování provozu
Provoz žáků školy je filtrován v souladu se zákony ČR.
Ze sítě eduroam není povolen provoz protokolu SMTP, blokován je port TCP/25. Od DHCP serveru získáte privátní IPv4 a přístup na Internet. Do provozu návštěvníků není nijak zasahováno. Využití naší počítačové sítě je logováno a případné bezpečnostní incidenty budou řešeny přímo s konkrétním uživatelem.
Podpora
Uživatelé naší školy se mohou obracet na email helpdesk@teleinformatika.eu.
Návštěvníci s eduroam účtem by měli podporu hledat primárně své domovské instituce, tedy té. která jim poskytla účet.
eduroam – návštěvy na Střední škola teleinformatiky, Ostrava, p.o.
Pokud je vaše organizace zapojena do mezinárodního projektu eduroam (EDUcation ROAMing) pak je možné se do sítě eduroam jednoduše přihlásit stejnými přihlašovacími údaji jako na vaší domovské instituci i na jiných univerzitách (taktéž zapojených do projektu eduroam).
Mapu dostupných eduroam lokalit v Ostravě, ale i v celé ČR, naleznete na adrese http://www.eduroam.cz/doku.php.
Více informací o projektu eduroam naleznete na adrese http://www.eduroam.org/. České stránky projektu eduroam naleznete na adrese http://www.eduroam.cz/.
Jak se připojit
Viditelné SSID eduroam je k dispozici na bezdrátových přístupových bodech sítě Střední škola teleinformatiky, Ostrava, p.o.. Používá se šifrování WPA2 + AES.
Pravidla přístupu a omezení
Ze sítě eduroam není povolen provoz protokolu SMTP, blokován je port TCP/25. Od DHCP serveru získáte IPv4 adresu s přístupem na Internet. Využití naší počítačové sítě je logováno a případné bezpečnostní incidenty budou řešeny přímo s konkrétním uživatelem, resp. s jeho domácí organizací.
Vyhrazujeme si právo koncové zařízení nebo uživatele v naší počítačové síti zablokovat. Zejména pak v případech, kdy:
- zařízení je napadeno malwarem
- snaží se napadat jiná zařízení v naší síti nebo Internetu
- jsou z tohoto zařízení porušována autorská práva
Uživatelé musí dodržovat roamingovou politiku definovanou sdružením CESNET.
Jak postupovat v případě problémů
Protože provoz služeb eduroamu i jejich zajišťování je poměrně komplikované (v řetězci figuruje vždy několik institucí i správců), měli byste se v první řadě obrátit se svými problémy na správce ve Vaší mateřské instituci. Pokud jste tento krok již provedli, popř. jej z nějakého důvodu provést nemůžete, obraťte se prosím na našeho administrátora.